Африка…Втората Световна война…Великобритания и Нацистка Германия мерят сили сред пясъците на Северна Сахара в игра на постоянни маневри и надлъгване, в която немците се опитват да извлекат максимална изгода срещу по-многочисления си противник. Ервин Ромел – главнокомандващият на немските сили се стреми да проучва методично позициите на своите опоненти и да ги изненадва с неочаквани атаки, което му печели и прякора Пустинната Лисица. Важно място в неговите планове имат разузнавателните части, които имат право на голяма самостоятелност при изпълняване на своите задачи. Ромел поставя начело на такива части само най-доверени офицери. Един от тях е и полковник Ханс фон Лук.

полк. Ханс-Улрих фон Лук унд Витен (1911-1997г. ) – такнов командир, сражавал се в Западна Европа, източния фронт и Африка. Автор на книгата „Танков командир“
Далеч навътре в пустинята, където фон Лук оперира на десния немски фланг, войната придобива доста странни измерения. Немецът се свързва със своя британски еквивалент, командващ английските сили в дълбоката пустиня. Двамата се договарят да водят джентълменска война. Според уговорката помежду им, военните действия спирали точно в 17:00 следобед, за да могат британците да пият чай, а немците – кафе. Около 17:15 всеки ден, двамата командири се чували по радиото, за да съобщят за взетите пленници и да предадат поздравите на заловените живи войници за техните близки.
Един инцидент, обаче, изпъква със своята уникалност. По време на една от акциите в пустинята, хората на фoн Лук пленяват английски офицер. Същия ден, полковник Лук научава, че британците са получили месечната си пратка от цигари и се свързва със своя британски колега, предлагайки да размени офицера срещу 1 000 000 къса цигари. Британците правят контра-оферта – 600 000, на което Лук отговаря положително и си „стискат ръцете“. Когато научава за размяната, британския офицер е потресен и дори разярен! Оказва се,че той е един от наследниците на Джон Плейър – тютюнев магнат и глава на едно от най-богатите семейства във Великобритания. Младият британец заявява, че отказва да се върне при своите срещу такъв смешен откуп и твърди че си струва всяка една от милиона цигари. В крайна сметка, размяната е осъществява.