
„Фридрих Велики в битката при Цорндорф пред полковете на фон Бюлов“ от Карл Рьохлинг, рисувана през 1904г.
Кога: 25,08,1758г.
Къде: Цорндорф, маркграфство Бранденбург (дн. Сарбиново, Полша)
Конфликт: Седемгодишната война (1756-63г.)
Резултат: Пруска стратегическа победа, тактически – без победител
Кои участват:
1) Кралство Прусия
Армия: 36 000, 167 оръдия
Пълководци: Фридрих II, фон Зайдлиц,
Загуби: 13 000 убити и ранени, 26 оръдия
2) Русия
Армия: 43 500 войници и 210 оръдия
Пълководец: Вилхелм фон Фермор
Загуби: 18 000 убити и ранени, 103 оръдия, 27 бойни знамена
Историята накратко:
След като руснаците нахлуват в Силезия в началото на август 1758г., граф Фермор търси вариант да се съедини с австрийските войски, командвани от фон Даун. Фридрих добре осъзнава, че подобно съединение би било пагубно за неговата малка армия и решава да бие враговете си на части. Възползвайки се от отличните възможности за предвижване и маневриране на своята армия, Фридрих пресича пътя на Фермор и го атакува.
Битката е открита с атака на пруската пехота срещу руския авангард, съставен предимно от новобранци. Руснаците престрояват бойния си ред от походна колона в линеен строй и приемат атаката на прусаците, задържайки вражеското настъпление. Решителна ту, се оказва атаката на пруската конница, командвана от талантливия фон Зайдлиц, който разбива руската кавалерия и в последствие напада пехотата. Междувременно, на срещуположния фланг, Фридрих повежда пехотните си полкове в маневра, подобна на тази при Льойтен – кралят иска да обходи фланга на руснаците и да го „сгъне“ с мощна атака, докато фронта се държи от по-малък брой пехотинци, атакуващи руснаците челно.
Проблемния терен – насечени хълмове и блата, не позволява на прусаците да се разгърнат и пречи на руснаците да се изтеглят в по-добра позиция. В крайна сметка, сражението се превръща в брутална фронтална конфронтация между двете линии. Барутът и на двете страни скоро привършва и сражението преминава в ръкопашно меле. В крайна сметка, опита и решимостта на прусаците, водени лично от краля си надделява над руската издръжливост.
След края на сражението, часове след залез, Фридрих споделя – „По-лесно е да убиеш руснаците, отколкото да ги победиш.“
Цорндорф е едно от най-кървавите сражения за целия XVIII век в Европа. Руснаците губят около 18 000 убити и ранени, както и над 100 оръдия и 27 бойни знамена. Прусаците плащат скъпо за победата – около 13 000 (или 1/3 от цялата армия) са убити или ранени.
Двете армии остават на позиция една срещу друга и на следващия ден, като въпреки сериозните загуби, руснаците не се оттеглят. Все пак, Фермор пръв се изтегля от бойното поле и по този начин не успява да се съедини с австрийците, което де факто изпълнява задачата, заложена от Фридрих.